Ako osvetliť dievčenskú izbu?

Dátum pridania: 17.12.2019

Plánovanie osvetlenia dievčenskej izby nie je také ľahké, ako by sa mohlo zdať. V predchádzajúcom článku sme navrhli, ako osvetliť chlapčenskú izbu a dnes sa pokúsime pomôcť pri osvetľovaní izby dievčenskej. Ako správne osvetliť dievčenskú izbu,  aby splnila všetky kritériá? Čo by sme mali brať do úvahy?

Osvetlenie pre dievčenskú izbu

V dievčenských izbách dominujú často sladké pastelové farby, spravidla tu vládne ružová a biela. Tu je dôležitý nielen dekor, ale aj výber správneho osvetlenia. 

Trh s osvetlením nám ponúka veľmi širokú škálu produktov, ktoré nám umožnia vytvoriť pre naše dieťa dokonalý a rozprávkový interiér. Krásne farby a jedinečné tvary osvetlenia s motívom zvieratiek, rozprávkových postavičiek, obľúbených hrdinov z detských filmov nám umožní vytvoriť dokonalé prostredie pre rozvoj fantázie malých slečien. Tento typ osvetlenie ocenia vaše deti najme pred spánkom, alebo počas oddychu.

Pre trochu staršiu slečnu v izbe potrebujete svetlo na hranie, spanie a učenie. Naplánujte teda osvetlenie miestnosti tak, aby bolo funkčné a i po čase sa dalo ľahko vymeniť a tým prispôsobiť potrebám dieťaťa. Preto by v izbe nemalo chýbať neutrálne hlavné (stropné) osvetlenie, so správnou intenzitou svetla podľa veľkosti miestnosti, najlepšie vo farbe denného svetla, neutrálne voči zraku a nespôsobujúce únavu.

Na zaspávanie a relaxáciu vyberte nástenné lampy, nástenné svietidlá alebo nočné lampy s teplou farbou svetla, ktorá umožní dieťaťu sa upokojiť sa a relaxovať. Pekne vynikne tiež osvetlenie obrázka, alebo zrkadla. Takéto osvetlenie poskytne zaujímavý dekoratívny efekt a urobí miestnosť originálnu a útulnú.

Ak sa dieťa potrebuje učiť, vyberte preň stolnú lampu, najlepšie v neutrálnej farbe so studeným svetlom, ktorá podporuje koncentráciu a nespôsobuje rýchlu únavu. Za zmienku tiež stojí využitie prirodzeného svetla preto umiestnite písací stôl čo najbližšie k oknu. 

Kúzelné osvetlenie v dievčenskej izbe

Stále obľúbenejšie sú aj kúty, alebo priestory, v ktorých sa deti môžu schovávať. Sú to stany alebo teepee, ktoré ak máte správne osvetlené, dávajú správnu magickú atmosféru. Vynikajúce využitie majú svetelné girlandy a dokonca aj vianočné svetlá - je to druh osvetlenia, ktoré nedáva veľa svetla, ale iba atmosférickú žiaru. Dodatočné osvetlenie tohto typu vytvorí pre nás rozprávkový interiér, ktorý majú radi malé, ale aj staršie dievčatá.

Kľúčovú úlohu pri osvetlení dievčenskej izby má nielen dekoratívne ale i funkčné osvetlenie. Pamätajme na správne usporiadanie svetelných zdrojov, ale aj na ich farebnú teplotu. Najlepším riešením bude použitie zmiešaného osvetlenia, t.j. funkčného aj dekoratívneho. Použitím správneho svetla môžeme priestor opticky zväčšiť alebo opticky rozdeliť. Je tiež ideálny na rozdelenie miestnosti na zóny, na relaxačnú a pracovnú.