Osvetlenie v chlapčenskej izbe - čo je potrebné zvážiť?

Dátum pridania: 03.12.2019

Ako osvetliť chlapčenskú izbu, aby izba bola útulná a plnila svoj účel, je výzvou, ktorej čelia všetci rodičia. Chlapčenská izba nie je iba miestom na spanie, ale aj miestom na hranie, rozvíjanie fantázie a učenia sa. Pri plánovaní osvetlenia chlapčenskej izby môžeme vytvoriť atmosféru na zábavu aj učenie. Potrebujeme len starostlivo premyslieť a naplánovať typ a množstvo osvetlenia. 

Osvetlenie v chlapčenskej izbe - čo je potrebné zvážiť?

Pri príprave izby pre chlapca berieme do úvahy farby stien, nábytok a doplnky. Dôležitá bude aj plocha a výška miestnosti. Správne vybrané farby a doplnky tvoria základ pre výber osvetlenia. Farby a ich odtiene sú dôležité pri plánovaní správneho svetla. V závislosti od farebného odtieňa, ktorý je na stenách, volíme intenzitu svetla. Svetlá miestnosť s veľkým oknom od nás nevyžaduje veľmi silné umelé svetlo. Tmavé farby absorbujú oveľa viac svetla, takže si vyberte žiarovky s väčším počtom lúmenov.

Zamerajme sa na klasické „hlavné“ osvetlenie, ktoré môže byť základom akéhokoľvek usporiadania miestnosti. Záujmy a vkus nášho dieťaťa sa časom menia, takže pri výbere neutrálneho stropného osvetlenia ho nemusíme meniť tak často. Nezabúdajte na jedinečné nočné, stolové alebo stojacie lampy, ktoré je možné ľahko vymeniť za iné žiarovky bez toho, aby bolo potrebné ich demontovať. Skúste urobiť toto miesto príjemným, farebným, ale aj funkčným. Množstvo ďalšieho svetla sa samozrejme volí podľa veľkosti a prístupu k dennému svetlu. Čím väčšia je miestnosť, tým viac svetla potrebujeme. Izbu môžete ľahko rozdeliť na rôzne časti pomocou osvetlenia: pre zábavu, relax, štúdium atď.

Ako osvetliť chlapčenskú izbu v závislosti od veku

Pamätajte, že dekor a typ osvetlenia sa s vekom detí menia. Izbu osvetlime inak pre 3-ročného a pre 13-ročného iného. Pre menšie deti potrebujeme iba hlavné osvetlenie a ďalšie lampy, napríklad okolo postele. Stropné osvetlenie by malo byť dostatočne jasné a dobre rozptýlené, čo ocenia deti najmä pri hre. Bodové osvetlenie sa používa na upokojenie a zaspanie, ale aj ako ďalšie svetlo pri kreslení.

Pekným nápadom sú aj svetlá so snímačom pohybu, ktoré nám budú slúžiť ako nočné osvetlenie. Rozsvietia sa, keď dieťa vstúpi napr. do kúpeľne a vypne sa, keď zaspí. Môžete tiež vytvoriť vlastnú kompozíciu a použiť farebné prúžky LED osvetlenia, ktoré umožní deťom relaxovať.

Pre školákov potrebujeme ďalšie svetlo na učenie. Tu sú ideálne všetky stolové alebo stojacie lampy, pokiaľ možno s nastaviteľným ramenom. Nastaviteľné tienidlo žiarovky umožňuje dokonalé nastavenie svetelného lúča podľa potreby.

Akou „farbou“ svetla osvetliť chlapčenskú izbu?

Tu hrá veľmi dôležitú úlohu aj farba svetla. Rôzne intenzity a farby budú vhodné pre zábavu alebo v nočných lampách a na učenie sa vyžaduje úplne odlišná intenzita. Preto sa oplatí investovať do niekoľkých druhov svetla s ohľadom na ich farbu. Teplé svetlo prispieva k relaxácii, takže toto svetlo by malo byť najmä v nočných lampách, neutrálne denné svetlo je skvelé ako hlavné osvetlenie a studené svetlo použijeme v lampách, ktorými osvetľujeme priestor na učenie, čítanie alebo písanie.

V nasledujúcom článku sa dozviete ako osvetliť izbu pre dievča.