Zariaďujete izbu pre dieťa? Objavte 5 najväčších chýb!
Dátum pridania: 13.04.2020Zariaďujete detskú izbu? Tu sú najčastejšie chyby, ktorým sa môžete vyhnúť a ušetriť nielen čas, ale i peniaze. Pamätajte, že správny vývoj vášho dieťaťa závisí od dobre zariadenej miestnosti. Dobre zvolené vybavenie, doplnky a farby poskytnú vášmu dieťaťu odpočinok, sústredenie a zábavu.
1. Príliš výrazné farby stien
Toto je jedna z najčastejších chýb pri zdobení detskej izby. Efektná ružová, červená, intenzívna zelená, tmavý odtieň modrej. Tieto farby sú vhodné do detskej izby, ale iba v jemnej verzii. V žiadnom interiéri by určite nemali dominovať steny. Intenzívne farby len unavujú oči a prinášajú chaos - najmä keď je miestnosť plná hračiek pre deti.
2. Detská izba bez motívu
Štylistický mix. Toto je veľmi častá chyba. Ideme do obchodu a kúpime nábytok alebo doplnky bez toho, aby sme si určili tému. Výsledkom je, že na zemi pristane koberec so slimákom, na strope sú zase hviezdy a na stenách tapety s rozprávkovými postavičkami, na okne záclona s lietadlami, na posteli pruhované vankúše..... Ako teda postupovať pri zdobení detskej izby? Predtým, ako začnete organizovať detskú izbu, vymyslite motív. Aká by mala byť táto miestnosť? Pirátska? Autíčková? V bodkách alebo romantických vzoroch? Prejdite si internet, vyhľadajte inšpiráciu a potom vyberte na základe témy.
Ďalšia vec sú farby. Vyberte tri, ktoré sa použijú. Jedna - je základná, napr. sivá, béžová, svetlo modrá, biela. Druhá a tretia farba sa uvedú v dodatkoch.
Pre dievčatá - napr. ružová a mäta (veľmi módna kombinácia), pre chlapcov - tmavo modrá a červená alebo zelená a hnedá. Samozrejme, niekedy sa môže objaviť iná farba ;-), ale skúste sa držať vzoru.
Ak si na to trúfate sami, existuje množstvo programov na plánovanie interiéru, kde si viete vopred nasimulovať zariadenie izby.
3. Nábytok, z ktorého deti rýchle vyrastú.
Rodičia kupujú nábytok pre deti bez toho, aby premýšľali o tom, či sa bude dieťa v izbe cítiť dobre aj po 5 alebo 10 rokoch. Nábytok je možné rozdeliť do troch typov: „rastúce s dieťaťom“, univerzálne („veľkosti pre dospelých“), zvyčajne pre deti. Ak nechcete vymeniť všetko vybavenie za 3 alebo 5 rokov, nekupujte typický detský nábytok. Najlepšie je zvoliť nábytok štandardných veľkostí a v neutrálnej farbe. V budúcnosti ich môžeme ľahko prispôsobiť požiadavkám tínedžera.
4. Chaos alebo nedostatok skladovacích kontajnerov
Veľa políc, skriniek, ale bez nádob. To nielen sťaží upratovanie, ale prinesie aj chaos do miestnosti. A to zase sťaží dieťaťu sústrediť sa pri učení alebo sa upokojiť, pri zaspávaní. Preto by ste sa ako rodič mali riadiť zásadou minimalizmu - ak ide o knižnicu, nie s množstvom drobností a bábik, ale s praktickými nádobami na hračky. Pre dieťa je veľa jednoduchšie nahádzať hračky do rôznych krabíc než ich ukladať na police! Za zmienku stojí aj kúpa niekoľkých taburetiek s úložným priestorom, ktoré možno použiť aj na sedenie v detskej izbe.
5. Nesprávna kombinácia nábytku
Aby detská izba vyzerala dobre, nábytok nemožno „niekde“ vtlačiť. Treba mať na pamäti, že stôl by mal stáť na svetlom mieste - pokiaľ možno pri okne. Musí sa zachovať voľný priestor, a preto si nemôžeme kupovať nábytok bez premýšľania.