Vyberáte tienenie okna do detskej izby?

Dátum pridania: 04.04.2019

Každá spálňa potrebuje rolety, žalúzie, alebo závesy. Pokiaľ ide o detskú izbu ktorá počas dňa plní vždy inú funkciu mali by sme myslieť i na tienenie okien. Počas dňa totiž chránia pred slnečnými lúčmi a v noci zatienia izbu. Vkusne vybraný motív dokreslí v detskej izbe atmosféru a pomáha rozvíjať detskú predstavivosť. 


Chráni pred pohľadmi z vonku, zútulní zvnútra

Oživiť detskú izbu môžeme záclonami a závesmi s detským motívom. Záclona by mala byť kratšia aby pri hre dieťa nestiahlo garnižu i so záclonou. Vo vykurovacom období tiež nebráni  priechodu tepla do miestnosti. Na maximálne zatienenie miestnosti môžete použiť závesy z hrubšej látky. Výhodou tohto tienenia je že, keď vám dieťa vyrastie alebo ho motív omrzí, pomerne ľahko a finančne nenáročne zmeníte tienenie a dizajn celej izby. Nevýhodou, že predstavujú bezpečnostné riziko ak máte aktívne dieťa, ktoré sa môže do závesov zamotávať.


Žalúzie

Okenné žalúzie sú tiež dobrý spôsob, ako zatieniť detskú izbu. Na trhu sú žalúzie z rôznych materiálov a aj tu existuje zopár vecí ktoré by ste mali brať do úvahy pri ich výbere:

Vonkajšie, alebo vnútorné – vonkajšie žalúzie dokážu miestnosť celkom zatemniť i počas dňa a najviac dodajú i ochranu pred prehrievaním interiéru. Vnútorné - môžu byť vertikálne, alebo horizontálne – sa viac používajú na reguláciu či rozptýlenie svetla v miestnosti. Vyberať si môžete so širokej ponuky materiálov, od hliníka, cez bambus, drevo alebo textil.

Svetlo - koľko svetla chcete v detskej izbe? Žalúzie umožňujú nastaviť úroveň svetla v miestnosti. V prípade batoľaťa alebo dojčaťa budete chcieť vybrať žalúzie, ktoré úplne zablokujú svetlo, aby ste im pomohli dosiahnuť počas dňa zdravý a nerušený spánok. 

Naopak, staršie deti viac zaujíma súkromie, ako úplne zatienenie izby.

Jednoduché použitie – žalúzie by mali byť ľahko ovládateľné a čistiteľné. Obzvlášť vhodnou alternatívou sú pre deti trpiacimi alergiami. Ďalšou výhodou žalúzií je ľahká manipulácia, prispôsobenie intenzity tienenia a možnosť ich mať stiahnuté i pri otvorenom okne. Nevýhodou žalúzií je, že na lamelách zachytávajú viac prachu a tým sú náročnejšie na údržbu. Žalúzie s ľahkých materiálov sú náchylné na poškodenie.


Látkové rolety

Široká ponuka materiálov a vzorov vám umožní vykúzliť správnu atmosféru v izbe svojej ratolesti. Zvolený systém roliet vám umožňuje ovplyvniť stupeň zatemnenia v miestnosti. Ak máte malé dieťa vyberajte si skôr zatemňujúce rolety, ktoré neprepustia do izby žiadne svetlo, čo oceníte pri dennom spánku dieťaťa. Do študentskej izby sú vhodnejšie priehľadné rolety na jemné rozptýlenie svetla s možnosťou montáže na rám okna, alebo na stenu či strop. Oproti žalúziám majú rolety výhodu – lepšie tlmia zvuk, takže sú vyhľadávané najmä do príbytkov v hlučnejšom prostredí. Nevýhodou roliet je, že poväčšine nemôžete ovplyvniť intenzitu svetla v miestnosti.