Poradíme Vám, ako na malú detskú izbu!
Dátum pridania: 17.11.2017Obmedzený rozpočet, dve deti a malý byt? Že je to podľa vás kombinácia, z ktorej skvelú detskú izbu nevykúzlite? Omyl! Aj na malom priestore sa dajú robiť zázraky, len je potrebné pri zariaďovaní detskej izby trochu premýšľať!
Sú to hlavne panelákové byty, ktoré neprajú veľkým priestorom. Veď jedna z noriem hovorí o tom, že dostatočne „veľká“ pre jednu osobu je už miestnosť o rozmeroch 4 x 2 metre – a aj tie v niektorých bytoch naozaj nájdete. Lenže – miesto jednej osoby v nich prebývajú osoby dve.
Základom sú dve zóny
Skôr, ako sa pustíte do vybavovania malej detskej izby, musíte si uvedomiť, že by v nej mali byť zastúpené dve základné zóny – zóna odpočinková a zóna pre hru. V ďalších rokoch možno pribudne ešte i zóna „stretávacia“, kútik, do ktorého si vaše dieťa bude pozývať kamarátov.
Pokiaľ je vaša detská izba naozaj malá, tak hneď na začiatku povedzte „nie“ tmavým farbám - tmavá ale neznamená výrazná, výrazným farbám dajte naopak zelenú, podporujú tvorivosť a podnecujú deti k činnosti, minimálne v „hracej“ zóne.
Zabudnite tiež na robustný nábytok, absolútnym tabu je v tomto prípade nápad vybaviť detskú izbu starým a vyradeným nábytkom z iných miestností. Veľmi obľúbené sú v tomto smere staré obývacie steny, ktoré sú ale ozajstným zlom!
Svetlé farby priestor opticky zväčšia
Pýtate sa, ako teda vypadá to správne uvažovanie hneď na začiatku? Čo sa farieb týka, vsaďte na farby svetlejšie, ktoré priestor opticky zväčšujú, a nechajte deti, aby si samy vybrali ďalšie výrazné doplnkové farby. Miesto robustnej starej obývacej steny zainvestujte do „rýchleho“ nábytku, ktorý šetrí miesto. A nutne to nemusí znamenať, že utrácate desaťtisíce.
Uzavreté skrinky vymeňte za poličky a otvorené policové systémy, kde deti môžu mať vystavené najobľúbenejšie hračky. A klasické úložné priestory? Výbornou voľbou je vstavaná skriňa, pokiaľ naviac zvolíte lesklý povrch predných posuvných dverí, priestor opäť opticky zväčšíte.
Hračky dajte do truhličiek
Zvlášť v izbe malých detí sa potom hodí mať časť úložných priestorov v najrôznejších plastových boxoch na koliečkach – ľahko do nich uložíte všetky hračky.
Čomu by ste sa naopak mali vyhnúť – využitie priestoru pod posteľou ako priestoru úložného. Správna posteľ by mala dýchať. Priestor pod ňou by tak mal byť zaplnený maximálne z jednej tretiny, viac vecí už priedušnosť značne obmedzuje.