Poradíme vám, ktoré veci nepatria do detskej izby
Dátum pridania: 13.09.2017To, že deti majú mať oblepené zásuvky, vie a krytky kupuje každý rodič. Ale nie každé nebezpečenstvo je tak viditeľné ako toto. Existuje aj mnoho ďalších rizík, ktoré ohrozujú zdravie a duševný vývoj dieťaťa. Našli sme pár vecí, ktoré by sa vôbec nemali nachádzať v detskej izbe.
1. Hojdačky a laná
Pohyb je zdravý, a tak sa rodičia snažia ho dať deťom čo najviac. Ak to priestor dovoľuje, namontujú im do miestnosti laná, hojdačky a rôzne preliezačky. Ale môžete tiež ohroziť život Vášho dieťaťa! Stačí sa prevrátiť dozadu z hojdačky, lano sa v lepšom prípade zamotá okolo nohy, v horšom prípade okolo krku alebo sa zamotá v ochrannej sieti. Nikto nechce deťom pohyb odoprieť, ale je pravda, že by rodičia nikdy nemali chýbať ako dozor!
2. Ťažká veľká perina
Schovávate si pre svoje bábätko pravú páperovú perinu po babičke, aby mu v noci nebola zima? Odborníci predtým varujú, pretože malé deti sa často "hrajú" v noci, môžu sa pod ňou schovať a v najhoršom prípade sa môžu udusiť. Je lepšie dať dieťaťu spací vak. To isté platí pre rôzne podušky, plyšové hračky so stužkami a popruhy, ktoré by nemali byť príliš dlhé, môžu sa tiež do nich zamotať v noci. Takže nemajú tam čo robiť!
3. Starý gauč
Je to veľmi častá chyba. Približne v troch rokoch, keď dieťa vyrastie z postele, rodičia sa rozhodujú, kde bude ďalej spať. Poväčšine sa nájde niekto z príbuzných, ktorý má doma starú posteľ po svojich potomkoch, ktorú už nepotrebuje. A že to predsa malému zatiaľ stačí, kým rodičia nájdu niečo lepšie. Ale tým spôsobíte potomkovi trvalé problémy s chrbticou v dospelosti. Práve v tomto veku sa totiž tvaruje jeho chrbtica a akékoľvek chyby ju môžu navždy poškodiť.
4. Kľúč vo dverách
Samozrejme od istého veku, uvádza sa nástup do základnej školy, potrebuje dieťa svoje súkromie, teda i možnosť zamknúť sa. Ale do tej doby kľúč z dverí niekde dôkladne skryte. Len mamine, ktorej sa už stalo, že sa dvojročné dieťa zamklo v izbe a už nevedelo odomknúť, vie, aká bezvýchodná táto situácia je.
5. Televízor
Televízor by v detskom pokoji tiež nemal byť, pretože zvlášť menšie deti by sa na ne mali pozerať pod dozorom a kontrolou rodičov. Ti by mali vedieť, čo potomkovia sledujú, ako dlho a kedy. To by malo platiť i pre počítač.
6. Sklo a presklené plochy
Myslíte si, že by len blázon dával do detskej izby sklo? Tak sa rozhliadnite u vás doma. Nemáte náhodu dvere do izby s presklenou výplňou? A čo knihovňa – nemá sklenené dvierka, aby sa do nej tak neprášilo? A čo sklo na pracovnom stole, alebo zrkadlo? Miest, kde ho môžete objaviť, je stále mnoho. Preč teda s ním! A tam, kde byť musí, čo sú okna, nalepte bezpečnostnú fóliu, ktorá zaistí, že keď sa tabuľa rozbije, zostane na fólii nalepená a črepiny sa nerozsypú po celej izbe.
7. Kusové a hracie koberčeky
Je to veľmi obľúbená kombinácia nielen v detskej izbe – na podlahu sa dá laminátová alebo drevená podlaha, ktorá sa ľahko udržuje, a na ňu kusový koberec, aby dieťa pri hraní nesedelo na studenom. Ale stačí, aby sa rozbehlo alebo sa naháňalo s kamarátom, a koberec podkĺzne. Opäť sa tak potvrdzuje, že ideálnou podlahou do detskej izby sú celoplošné koberce! Tie kusové odstráňte, alebo aspoň doplňte protišmykovou podložkou.
8. Nebezpečné a jedovaté rastliny
Rastliny sú prirodzenou čističkou vzduchu, zvlášť v bytoch ho zvlhčujú a pomáhajú udržovať zdravý vzduch. Ale pozor, do detskej izby nepatria ani tie jedovaté, ani rastliny s pichliačmi.
9. Čierna a červená farba
Dávať čiernu farbu do detskej izby asi nikto nebude, ale viete, že nevhodná je aj červená? Ide o pomerne agresívnu farbu, ktorej by sa mali vyhnúť rodičia nadmerne aktívnych detí. Tí ostatní ju skúsiť môžu, ale s mierou, najlepšie len na doplnkoch. Určite by sa nemala dať do častí okolo postele, kde by sa malo dieťa skľudniť. Keď už, tak do miest, kde sa hrá a kde je aktivita povolená.