Izba pre dojča a batoľa

Dátum pridania: 03.04.2017

Steny - v byte kde je dieťa, asi steny príliš dlho čisté nezostanú. Ak si zvolíme tapety, musíme počítať s tým, že ich čoskoro budeme musieť vymeniť. Môžeme však použiť trik, ktorý sa osvedčil viacerým viacdetným matkám: pretrieme najexponovanejšie miesta do výšky jedného metra disperznou umývateľnou farbou s rovnakým odtieňom ako má ostatná stena. Ušetríme si tak každé štvrťročné maľovania a keď deti povyrastú, farbu môžeme ľahko zbrúsiť. 

Prostredie v izbe - snažíme sa zbaviť ho všetkých škodlivín - plesní, roztočov a agresívnych chemických látok. Ideálne je nedať im šancu už pri výbere materiálov podláh či povrchovými úpravami stien a nábytku. 

Podlaha - hrá v prvých rokoch života dieťaťa hlavnú úlohu. Na dlážke sa dieťa učí objavovať svet, liezť po štyroch a neskôr chodiť. Pre malé deti je najvhodnejšou podlahovou krytinou korok - teplý, pružný a ľahko udržiavateľný. Vhodné sú aj plávajúce podlahy a linoleum, ale iba prírodné, nie z PVC. Takéto dlážky však môžu byť trochu chladné, preto na ne položíme kusový koberec s krátkym vlasom. Okrem toho je veľmi výhodné, ak je dlážka vyhrievaná, keďže deti na nej trávia veľa času

Prebaľovací pult - nie je síce nevyhnutný, ale je veľmi užitočný. Prakticky zmýšľajúci rodičia si zaobstarajú taký, ktorý sa dá neskôr pretvoriť na písací stolík pre dieťa alebo, po odmontovaní vrchnej dosky, na komodu. Provizórne môžeme umiestniť prebaľovací matrac na dosku nad práčkou v kúpeľni, vyžaduje to však zvýšenú pozornosť. 

Postieľka - umiestňujeme ju v spálni v dosahu matky. Ak chceme mať dieťa v samostatnej izbe, zabezpečíme ešte ďalšie lôžko pre matku pri postieľke. Dieťa vždy otáča hlavičku za svetlom. Preto by svetlo malo svietiť striedavo zľava a sprava alebo kolmo spredu.

Postieľka a jej náter musia byť samozrejme zo zdravotne neškodného materiálu, kovania a skrutky musia byť ukryté alebo aspoň zapustené. Vzdialenosť medi žŕdkami bočníc musí byť 2,5 - 7,5 cm a všetky hrany musia byť zaoblené. 

Detská stolička - má zodpovedať výške dieťaťa, jeho telesným možnostiam a schopnostiam. Vyberáme si osvedčené stabilné stoličky s operadlom a bezpečnostnou zábranou proti vypadnutiu. Chodidlá dieťaťa by sa mali mať o čo oprieť. Mnohé stoličky sú polohovateľné a rastú spolu s dieťaťom, preto si overme túto možnosť už pri ich kúpe. 

Detská ohrádka - ak máme dobrú a teplú podlahu v celom byte, nie je až taká nevyhnutná. Je dokázané, že deti, ktoré sa pohybujú voľne po byte, sa rýchlejšie vyvíjajú a sú zdatnejšie ako ich rovesníci z ohrádok. Ak si ju obstaráme, mala by byť umývateľná a mať plochu približne dvakrát takú veľkú ako postieľka. Dieťa v nej nenechávajme príliš dlho.