Dôležité body pri zariaďovaní detskej izby

Dátum pridania: 23.10.2019

Detská izba je izba ako každá iná, akurát pri zariaďovaní detskej izby je dôležité, aby všetko vybavenie bolo bezpečné, ale zároveň hravé a vytváralo prostredie, v ktorom sa bude vaša ratolesť cítiť dobre. O tom, čo všetko sa bude v detskej izbe nachádzať, nerozhoduje iba vek dieťaťa, ale i to, či bude izbu obývať chlapec alebo dievča a či pôjde o jedno dieťa alebo o súrodencov.

Preto zohľadníme veľkosť miestnosti, jej usporiadanie a farbu. Dobre urobíme, keď deti prizveme, aby sa na zariaďovaní svojho útočiska podieľali. Je to ich kráľovstvo a odvďačia sa nám tým, že si izbičku obľúbia. Navyše získajú vzťah k svojim veciam.


Už deti medzi druhým a tretím rokom mávajú vlastnú predstavu, ako by mala ich izba vyzerať. Ale aj u menších detí dokážu rodičia zohľadniť ich priania. Trebárs to, aká je obľúbená farba dieťaťa, môžu vypozorovať podľa toho, akú pastelku berie najčastejšie do ruky pri maľovaní alebo aké farby si vyberá u hračiek.


Už pred šiestym rokom deti veľmi stoja o to, aby ich rodičia pri zariaďovaní izby prizvali, vrátane toho, že si samy vyberú farbu maľovky.


Medzi desiatym a trinástym rokom deti zvyčajne chcú samy určovať, ako bude ich izba vyzerať. Urobíte im radosť, keď ich prizvete k plánovaniu a budete rešpektovať ich priania.


Bezpečnosť na prvom mieste

Za všetkých okolností má detská izba zabezpečiť zdravý vývoj dieťaťa. Deti nesmú ohrozovať škodlivé látky a čeliť prílišnému hluku alebo vlhkosti. Vybavenie izby má byť primerané veku, záujmom dieťaťa, byť praktické a bezpečné.


Myslieť na to by mali rodičia už pri výbere vhodných dverí, podlahy, kobercov či osvetlenia, a samozrejme tiež pri výbere nábytku a interiérových doplnkov. Široká ponuka vybavenia do detských izieb je k dispozícii i v našom e-shope.