Detská izba v podkroví – ako ju zariadiť?

Dátum pridania: 02.01.2020

Keď bývame v dvojposchodovom dome, obvykle sú izby umiestnené na prvom poschodí, kde je strop často zmesou rôznych podivných uhlov. A ako viete, zariadenie šikmých priestorov nie je ľahké ani intuitívne. Ako zariadiť detskú izbu v podkroví? 

Milujete šikmé a nízke steny?

Mali by sme pamätať na to, že detská izba by mala byť jedným z najviac multifunkčných miest v našom dome.  Výzdoba detskej izby je pre rodičov určite výzvou. A okrem toho, ak ste plánovali, že toto miesto bude v podkroví, potom bude pred vami vyšší level v dizajnovaní. Najlepšou voľbou v podkroví sú veľké okná, cez ktoré preniká denné svetlo. Začnime teda od nich, a poďme vytvoriť priestor aby bol pohodlný, usporiadaný a najmä bezpečný pre vaše dieťa. 

Bezpečnosť

Pri usporiadaní detskej izby v podkroví sa musíme ako rodičia zaoberať predovšetkým jej bezpečnosťou. Okná v takejto miestnosti musia byť riadne zaistené. Pokiaľ ide o strešné okná, je malá možnosť, že ich malé dieťa samo otvorí, no v prípade predškoláka, keď je okno v stene a je k nemu dokonalý prístup musíme myslieť na zámky vo forme uzamykateľných okien alebo použiť uzamykacie kľučky, ktoré chránia pred nechceným otvorením okna dieťaťom. Deti majú živú fantáziu a bláznivé nápady. Pre menšie deti sa oplatí zvážiť inštaláciu bráničiek na schody.

Svetlo

Svetlo je veľmi dôležitý prvok pri usporiadaní podkrovia. Okrem prirodzeného svetla, ktoré vniká do izby cez okná je potrebné myslieť i na ďalšie zdroje svetla vo forme lámp, žiaroviek a iných zdrojov svetla (o ktorých sme písali v minulých článkoch). 

Funkčnosť

Dôležitým prvkom pri zariaďovaní podkrovnej detskej izby je funkčnosť.  Práve v podkroví vieme zaujímavým riešením rôznymi druhmi skriniek, nábytkových blokov vytvoriť originálne, útulné a pritom funkčné miesto. Nevýhodou, alebo výhodou býva, že práve tieto priestory si musíme zariadiť nábytkom na mieru, takže je nevyhnutné správne plánovanie. V dnešnej dobe sa môžete buď obrátiť na bytových dizajnérov, alebo ak ste kreatívny a máte aj vlohy kutila môžete si tento priestor vytvoriť podľa seba a vlastnými rukami. Všetko záleží na našej vynaliezavosti a mieste, ktoré máme v podkroví k dispozícii.