Detská izba - priestor pre vaše dieťa

Dátum pridania: 04.10.2020

Ak chcete podporovať svoje dieťa na ceste k nezávislosti, môžete to urobiť od prvých okamihov života dieťaťa, zariadiť mu priestor, ktorý ho povzbudí a dá mu pocit bezpečia. Prostredie v ktorom dieťa vyrastá má veľkú úlohu pri utváraní osobnosti dieťaťa, pomáha mu rozvíjať sa a naučiť sa byť nezávislým. Pri usporiadaní priestoru rešpektujeme prirodzenú individualitu každého dieťaťa vo všetkých aspektoch jeho života - fyzickom, duchovnom, emočnom a duševnom. Správne prostredie nám pomáha harmonicky rozvíjať všetky tieto oblasti. 

Symbiotické obdobie je obdobie prvých 6 týždňov života dieťaťa kedy zostávajú matka a dieťa spolu, spolu spia, odpočívajú spolu. Niekoľko týždňov staré dieťa potrebuje blízkosť svojej matky, pretože svet je pre neho zvláštne a neznáme miesto. Neoddeliteľný kontakt medzi matkou a dieťaťom umožňuje budovať silné puto a pocit bezpečia. Vďaka tomu bude dieťa čoskoro pripravené preskúmať ďalšie okolie. Počas tohto obdobia nemusíte vo svojom domácom priestore robiť žiadne zmeny. Strávte čo najviac času so svojím dieťaťom.

Čo bude ďalej?

Najdôležitejším pravidlom pri vytváraní miestnosti alebo priestoru pre vaše dieťa je funkčnosť, ktorá sa netýka iba vášho pohodlia, ale aj vášho dieťaťa. Pri príprave miesta pre dieťa nezabudnite, že celý priestor by mal byť pre dieťa bezpečný a prístupný. Predtým, ako začnete navrhovať detskú izbu, je potrebné analyzovať, ktoré riešenia budú pre vašu rodinu najlepšie. Plánujete pre svoje dieťa samostatnú izbu alebo chcete pre svoje dieťa v obývacej izbe alebo spálni určiť samostatný kútik? Zvážte tiež, či plánujete spať so svojím dieťaťom alebo či bude mať vlastnú postieľku, kolísku alebo prístelku. Závisí to od vašich ďalších krokov pri prispôsobovaní priestoru pre nového člena domácnosti.