Ako zariadiť zóny v detskej izbe
Dátum pridania: 19.01.2021Zariadiť detskú izbu nie je ľahké - musíte zohľadňovať potreby obyvateľa izby, jeho vek, aj čo sa mu páči. Vždy stojí za to začať s návrhom izby a správnym usporiadaním priestoru.
Najprv stojí za to určiť, kde a ako zorganizovať pracovnú, spánkovú a hernú zónu, berúc do úvahy individuálne potreby mladých majiteľov. Iba potom môžete vytvoriť atmosféru aranžmánu, to znamená zvoliť materiály, farby a detaily.
Určte zóny v detskej izbe
Určte zóny pre štúdium, spánok a hru v detskej izbe. Uľahčíte tak využitie priestoru a udržanie poriadku v detskej izbe. Ak máte malú detskú izbu, namiesto stojacich políc použite závesné police v takej výške, aby na ne dieťa dosiahlo. Využite priestor pod posteľou na kontajnery. Dobrý nápad je kúpiť si multifunkčný kus nábytku s posteľou v hornej časti a stolom, skriňou alebo knižnicou v dolnej úrovni.
Detské izby: kreatívny priestor
Detské izby by mali vo svojej výbave obsahovať potrebné prvky, ako napríklad: skrinku na oblečenie dieťaťa, posteľ, miesto na hry a hračky a - ak je dieťa v školskom veku - písací stôl a miesto na štúdium. Okrem estetických hodnôt je veľmi dôležité, aby detské izby tvorili aj tvorivý priestor, ktorý bude ďalším stimulom pre rozvoj dieťaťa. Je možné ho získať nanesením farby na tabuľu , magnetickej farby do detských izieb alebo umiestnením korkového koberca na stenu.
Posteľ do detskej izby
Posteľ je útočiskom, mäkkým ostrovom, kde počas dňa, najmä staršie dieťa, často surfuje na internete s notebookom, číta, robí domáce úlohy, hrá počítačové hry a chatuje s priateľmi. Preto je dobré, keď má posteľ s funkciou opierky hlavy, aby si na nej dieťa mohlo pohodlne oddýchnuť. S nedostatkom záhlavia postele sa môžete vyrovnať tak, že vrchnú alebo bočnú časť nábytku priložíte k stene a na zadnú stranu pridáte vankúše. Ak si vyberiete posteľ so zásuvkami na posteľnú bielizeň, skontrolujte, či sa ľahko a rýchlo otvárajú a zatvárajú. Takto je zaistené, že ich bude využívať. Do svojich plánov pri výbere postele zahrňte aj miesto na ďalšie spanie, napríklad vysunutím druhého lôžka spod postele, pretože tínedžeri majú radi návštevy. A nakoniec maličkosť, ale v tejto „zóne“ nevyhnutná - prehoz na posteľ. Estetická, nekrčivá a kvalitná, taká, ktorá „to jednoducho zvládne“.
Miesto na prácu a štúdium v detskej izbe
Optimálne rozmery pohodlného stola sú: šírka 60-75 cm, dĺžka 90-120 cm, výška 72-75 cm. S ohľadom na túto overenú teóriu si to overte v praxi. Prispôsobte veľkosť nábytku výške a záujmom dieťaťa, napr. naplánujte si dlhšiu stolovú dosku, keď potrebujete mať miesto pre domáce úlohy, počítač, kreslenie komiksov alebo výrobu modelov kozmických lodí alebo šperkov. Jedna vec, do ktorej sa určite oplatí investovať, je stolička: s nastaviteľnou výškou sedadla, ľahkou, ergonomickou a poskytujúcou pohodlnú oporu pre chrbát dieťaťa. Nebojte sa stoličky na kolieskach. Nebojte sa, nepoškodí vašu podlahu, ak ju budete chrániť špeciálnou podložkou. Vždy si vyberte správny typ koliesok - iné sú určené na koberce a predložky, iné sú určené na tvrdé podlahy.
Detská izba: úložný priestor
Usporiadajte úložisko tak, aby si obyvateľ izby uľahčil udržiavanie poriadku v detskej izbe. V malej miestnosti sa typické skrine často stávajú prekážkami. Lepším riešením môže byť usporiadanie od podlahy po strop s posuvnými dverami. Schováte do nej nielen oblečenie (sezónne zoradené), ale napríklad aj športové a hudobné vybavenie, ba dokonca aj počítačový kútik. Organizácia je ďalším krokom k dosiahnutiu úspechu. Rozdeľte položky podľa témy a poskytnite im trvalé miesta. Využite tiež priestor pod posteľou - môžete tam dať výsuvné boxy alebo nádoby.