Ako zariadiť izbu študentovi aby išlo učenie takmer samo?

Dátum pridania: 09.09.2019

Prvé dni mesiaca september sú za nami. Pre všetkých žiačikov aj študentov to znamená jediné - viac času stráveného prípravou do školy. Ako im dlhé učenie spríjemniť? Napríklad skvele vybavenou izbou!

Tak veľa času, ktorý menšie či väčšie dieťa strávi štúdiom na stoličke pri písacom stole, sa musí vyplatiť a nesmie ho odrádzať. Preto by každé dieťa malo mať nielen celkovo príjemnú izbu, aby v nej rado zotrvávalo, ale aj pohodlné pracovné miesto a pri ňom najrôznejšie vychytávky, ktoré mu celý študijný život uľahčia.

Pracovné miesto - základ úspechu každého žiaka i študenta

Až budete zariaďovať alebo upravovať izbu malému žiakovi, budete postupovať trochu odlišne ako u takmer dospelého študenta, aj keď niektoré zákonitosti budú platiť v obidvoch prípadoch. Úplným základom je totiž pracovný stôl a pohodlná, ergonomická stolička.

Stôl by mal poskytovať to, čo od neho jeho používateľ očakáva. Stôl pre prváčika a pre študenta prvého ročníka strednej školy sa nebude líšiť len rozmermi, ale aj prevedením - študent by so svojim množstvom školských materiálov len ťažko udržiaval poriadok pri stole bez šuplíkov alebo bez skrinky. 

Dôležité je tiež mať dostatok priestoru na počítač, pretože bez neho už sa dnes nezaobíde snáď nikto, kto ešte chodí do školy. Preto, ak má žiak alebo študent stolný počítač, berte do úvahy, že ten zaberie väčšiu plochu a vyžaduje iné prevedenie stola. Oproti tomu notebook sa ľahko zbalí a na stole nemusí zaberať veľa miesta, keď sa s ním práve nepracuje. Ideálne je v každom prípade stôl v tvare písmena L - na ňom sa dá skvele pracovať aj s rozloženými učebnicami.

Aj stoličku budete svojmu dieťaťu v priebehu života meniť. Od začiatku by ste ale mali myslieť na jeho chrbát a podľa toho stoličku vyberať. Ak je to vo vašich možnostiach, stavte na ergonomické, zdravotné stoličky s tvarovaným polstrovaním. Pre staršie je určite vhodné zaobstarať otočnú stoličku na kolieskach s hojdacím mechanizmom - čím staršie totiž vaše dieťa je, tým viac času bude na stoličke tráviť a tým pohodlnejšie by zákonite mala byť.

Osvetlenie pracovného miesta? Svetlo na strope nestačí

Oveľa príjemnejšie než centrálne svetlo na strope, je lampička pri pracovnom stole alebo na ňom. Mala by byť umiestnená na stole alebo napríklad na poličke nad ním, a to tak, aby si študujúci pri práci pri stole netienil ramenom. Ak je zdroj svetla bližšie a osvetľuje len pracovnú plochu, nie celú izbu, pracuje sa pri ňom lepšie, či už zrovna dotyčný píše sloh alebo kreslí úlohu z geometrie.

Vychytávky, ktoré ocení každý

Kam s rozvrhom hodín? A na čo si písať priebežné poznámky, aby boli stále na očiach? Po klasických korkových nástenkách, ktoré sa doteraz tešili veľkej obľube, zaujímajú popredné priečky iné varianty - magnetické tabule, aké žiaci aj študenti poznajú zo školy (ale báječne poslúži aj doma), alebo tabuľovou farbou natretá stena. Na stenu, ktorú touto farbou natriete, môžete bez obáv písať kriedou ako na tradičnú školskú tabuľu. Navyše môžete vyberať hneď z niekoľkých odtieňov farieb, takže nemusíte skončiť u tej, ktorú máme všetci vrytú do pamäti z dávnych školských rokov.

Oddeľte prácu od zábavy a oddychu

Hoci sú niekedy deti zo školských povinností tak unavené a znechutené, že by sa zo stoličky najradšej preklopili rovno do postele, zóny práce a odpočinku by sa nemali prelínať. Študentská izba je špecifická tým, že sa v nej nielen študuje, ale aj odpočíva. Kým sa všade dočítame, že v spálni nemá písací stôl s počítačom čo robiť, študent to musí s počítačom pri posteli vydržať dlhé roky. Preto je vhodné mu vymedziť pracovný kút a akokoľvek ho oddeliť od zvyšku izby, kde by mala prebiehať zábava s odpočinkom.

Mať poriadok v izbe nemusí byť nadľudský výkon

Tiež vás rodičia stále napomínali, aby ste si upratali v izbe a nenechávali veci váľať po stole, po posteli alebo na podlahe? A chcete si ušetriť nervy aj hlasivky? Potom nezabudnite na skrinky, poličky a vešiaky, ktoré bude môcť dieťa využiť v plnej paráde. Aspoň pred príchodom návštevy ...

Doprajte deťom pohodlie aj funkčný priestor

Detská (alebo ak chceme študentská) izba musí byť viacúčelová a nie vždy je ľahké skĺbiť priestor určený pre zábavu a odpočinok s priestorom pre štúdium. Nie je to však nemožné. Vyberajte obozretne kúsok po kúsku, začnite s kvalitným stolom a stoličkou, nezabudnite na nástenky alebo tabule, aby bolo kam zapisovať poznámky, ktoré nesmú zmiznúť z dohľadu, a oddeľte pracovná časť izby od tej relaxačnej, aby mohlo vaše dieťa v pokoji odpočívať a naberať sily na ďalšie výkony. Nový školský rok môže byť lepší ako ten uplynulý!