Ako zariadiť bezpečnú detskú izbu

Dátum pridania: 07.10.2019

Zariadenie detskej izby má na vývoj našich ratolestí väčší vplyv, než si myslíme. Prostredie, kde dieťa vyrastá, má byť zdravé a bezpečné. Rovnako tak má poskytovať priestor pre hranie a povzbudenie pre učenie i odpočinok. Preto je nevyhnutné usporiadať samotnú detskú izbu tak, aby bol čo najbezpečnejšia. Ako na to?


Vybavenie detskej izby sa mení s vekom dieťaťa. Kým dieťaťu predškolského veku stačí postieľka, krabice s hračkami a šatníková skriňa, školák už potrebuje okrem veľkého priestoru na hranie kvalitný pracovný stôl, stoličku i novú posteľ. Tiež police na knihy, bielizník a šatníkovú skriňa.


Pri zariaďovaní sa snažte aj o vhodné farebné riešenie. Stálicou je pestrý lazúrovaný nábytok z masívu, aj keď charakter izbe dodajú závesy, lampičky a hračky v otvorených regáloch. Rovnako veľkú úlohu hrajú farby. Trebárs červená pôsobí dráždivo, naopak zelená či modrá upokojujú.


Dôležitá je bezpečnosť

Bude lepšie, keď posteľ, skrine aj stôl rozostavíte pozdĺž stien. Získa sa tým uprostred miestnosti veľký priestor a dieťa nebude ničím obmedzované v pohybe. Môže sa hrať aj na zemi.


Nábytok bez ostrých hrán

V detskej izbe stavte na kvalitné a odolné materiály. Tiež pozor na nábytok s vysokým obsahom formaldehydu, ktorý môže najmä u malých detí spôsobovať okrem iného alergie alebo problémy s dýchaním. Vyberajte nábytok od osvedčených výrobcov, ktorý bol prísne testovaný.


Nezaobstarávajte deťom skrine, poličky ani komody s presklenými plochami. To isté platí o ostrých hranách a rohoch nábytku. U väčšiny skríň, poličiek a zásuviek sa im nevyhnete. Dajú sa ale zaobstarať špeciálne ochranné kryty z plastu či penovej hmoty, ktoré možno na rohy nasadiť a zmierniť nimi prípadné riziko úrazu.


Deti bavia hravé úchytky

Deti sa môžu vo svojej izbe ľahko poraniť o vyčnievajúce úchytky na nábytku. Nábytkové dvierka preto vybavte hravými a bezpečnými úchytkami! Pevná konštrukcia je u týchto úchytiek obalená mäkkou gumou, ktorá je zdravotne nezávadná a minimalizuje nebezpečenstvo úrazu.


Úchytky sú dostupné v rôznom prevedení, napr. v podobe kvetu, hviezdičky či futbalovej lopty, a dotvárajú hravý detský interiér.