Ako vybrať matrac pre dieťa

Dátum pridania: 11.03.2019

Či zariaďujeme novú spálňu, alebo detskú izbu väčšinou dbáme na pekný dizajn nábytku. Aj materiál či farba postele pre nás hrá často väčšiu úlohu než výber roštu či matraca. Pritom na matraci trávime tretinu života. Nepodceňujte preto správny výber matraca, aby sme sa ráno neprebúdzali s boľavým chrbtom a bez energie. 

Pri kúpe nového kvalitného matraca zvážte niekoľko kľúčových faktorov ako je ergonomickosť (ako sa matrac prispôsobuje tvaru a štruktúre tela), termoregulačná schopnosť (ako matrac udržuje teplo a ako ho šíri), hydroskopické faktor (ako sa matrac vysporiada s vlhkosťou) a veľkosť (minimálna dĺžka matraca by mala byť o 20 cm dlhší ako je výška ležiace postavy, štandardnou šírkou potom býva 90 cm).

Pre deti celkom vyhovie a postačí pevný drevený rošt, môžete samozrejme zaobstarať aj rošt lamelový - ak sa posteľ vyhotovuje napríklad pre väčšie dieťa. Môžete kúpiť aj polohovací rošt - napr. polohovanie hlavy a sedu využijete, ak je dieťa choré. Najdôležitejší je kvalitný matrac, skôr pevnejšej konštrukcie a strednej tvrdosti. U detských matracov nie sú potrebné tzv. zónové matrace, (t.j. matrac ktorý má viac v oblasti – oblasť ramien a panvy je zmäkčená, oblasť bedrovej chrbtice je pevnejšia), pretože deti rastú, často počas spánku menia polohu a tak „zónovanie“ matraca stráca zmysel. Zásadná je správna podpora chrbtice - tj. kvalitný materiál matraca. Ideálne sú pre deti matrace z kvalitných PUR pien, ktoré vyhovujú z hľadiska pružnosti matracu, tak aj z hygienického hľadiska. Menej vhodné matrace sú tie s obsahom prírodných materiálov - ako latex, kokos, vlna atď. - z dôvodu hygieny i potenciálnych alergénov. Dôležitý je aj poťah matraca - mal by byť snímateľný s možnosťou prania minimálne na 60 ° C.

Chybu pri kúpe matraca môžeme urobiť, ak využijeme prvú akčnú ponuku a nevyberáme podľa kvality a funkčnosti. Výrobky pre deti musia byť bezpečné a funkčné, a to platí aj pri nábytku. Posteľ je dlhodobá investícia, vyberajte teda starostlivo, kvalitnejšie výrobky majú aj dlhšiu životnosť. Rám postele môžu deti i "zdediť", ale matrac by malo mať dieťa vždy nový - u bábätiek to platí dvojnásobne.