Ako vyberať kvety do detskej izby

Dátum pridania: 03.09.2018

Kvety deti mnohokrát považujú za živú hračku, s ktorou môžu experimentovať. O rastlinke, ktorá bude krášliť detskú izbu, by ste preto mali vedieť čo najviac.

Pri výbere vhodných druhov do detskej izby vychádzajte z niekoľkých základných pravidiel. Nutné je vždy zohľadniť vek detí, ktoré danú miestnosť obývajú. Menšie deti majú tendenciu nielen všetko chytať, ale aj trhať a ochutnávať. Preto by vo svojej izbe nemali mať žiadne rastliny. Dôležité je prihliadať tiež k veľkosti a umiestnenia detskej izby v rámci bytu. Všeobecne sú vhodnejšie menšie druhy rastlín kompaktnejšieho tvaru, pričom odporúčame umiestniť do detskej izby skôr menej druhov (ideálne dva až tri), nikdy nie väčšiu zbierku izbových rastlín. Vyššie, bujne rastúce druhy by deťom mohli prekážať pri hrách a pohybe po miestnosti. Nezabúdajme tiež, že do detských izieb rozhodne nepatria jedovaté rastliny ani druhy s tŕňmi či špicatými listami, napríklad juky, ktoré by deťom mohli spôsobiť poranenie. Do izieb tých najmenších určite neumiestňujte ani mohutné a ťažké druhy izbových rastlín v masívnych vegetačných nádobách. Zeleň môžete postaviť do nevyužitých rohov, výklenkov, na poličku či skrinku (ak sú deti väčšie), prípadne na okenný parapet alebo pred prázdnu stenu. Rastliny však rozhodne nepatria do stredu miestnosti alebo na miesta, kde sa deti najčastejšie hrajú.

Vhodnými kvetmi do detskej izby, ktoré môžu upútať pohľad detí sú pekne kvitnúce nenáročné gerbery (Gerbera jamesonii), ktorých listy sú príjemné na dotyk a navyše výborne prečisťujú vzduch v miestnosti. Ďalšou možnosťou je nenáročná kalanchoe, ktoré nevyžaduje časté zalievanie, alebo ktorékoľvek  bromélie, napríklad Guzmánia.

Zaujímavou voľbou pre parapet je malá zbierka afrických fialiek, zelenec alebo netradičný šťavel.

Miesto pri stene vo väčšej detskej izbe môže zaujať napríklad palma s jemnejšími listami, napríklad chamedorey alebo Hovey. Ďalšou alternatívou je napríklad šeflera. Na toto miesto voľte druhy, ktoré rastú viac do výšky než do šírky.

Kvety by mali byť nielen estetickou, ale aj bezpečnou ozdobou detskej izby, niektoré rastliny preto odborníci radia z izby vylúčiť. Tam, kde deti spia, neodporúčajú napríklad pestovať diffenbachiu, ktorá pôsobí dráždivo na ústnu sliznicu a tráviacu trubicu a deťom pri požití spôsobuje hnačky, zvracanie alebo aj zápaly tráviaceho ústrojenstva. Medzi ďalšie nevhodné rastliny s podobnými účinkami patrí napríklad aj obľúbená vianočná hviezda, cyklámen alebo prvosienka. 

Rastliny v detskej izbe je možné zaujímavo dotvoriť pestrofarebnými vegetačnými nádobami a kvetináči. Deťom urobia radosť najmä tie s rôznymi detskými motívmi či zaujímavými kresbami. K vhodným materiálom patria rôzne plasty, prútie, ale aj kov a keramika - je však nutné počítať s tým, že ich deti môžu poškodiť alebo dokonca rozbiť. Farebnosť nádob by mala korešpondovať s farbou nábytku, stien a textílií. Vítaná však môže byť aj pestrosť či kontrast. Rastliny umiestnené na okenných parapetoch môžu zaujímavo dopĺňať vystavenej hračky, napríklad tie drevené. Do výroby veselého kvetináča sa môžete pustiť aj sami so svojimi deťmi.