Ako správne vybrať osvetlenie do detskej izby?

Dátum pridania: 01.08.2018

Detská izba je výnimočný priestor, je variabilný, pretože sa priebežne mení jeho štýl, nábytok aj farba na stenách. Batoľa, predškolák či študent má iné potreby, preto sa po čase vybavenie izby mení, čo nie je lacná investícia. Na čo sa však často zabúda a podceňuje, je výber vhodného osvetlenia.

Detská izba je herňa, obývacia izba a spálňa zároveň. Deti tu pri stole kreslia či píšu úlohy, v posteli čítajú knižku a pozývajú si kamarátov na hranie. Jedno centrálne svietidlo pri strope preto určite nestačí. Práve naopak, detská izba potrebuje svetelných zdrojov viac.

 

Málo svetla, veľká chyba

Skúste sa pozrieť na detskú izbu a jeho osvetlenie. Dosť často zistíte, že centrálne svetlo pri strope svieti slabo a deti majú v izbe šero. Nám to tak možno nepripadá, pretože sme veľkí a stojíme, ale dieťa, ktoré sa hrá na koberci, je od zdroja veľmi ďaleko. Okrem hrania na koberci, dieťa v izbe potrebuje dostatočné svetlo pri stole a v blízkosti postele. Minimálne na týchto dvoch miestach je svetelný zdroj nutný (pracovný stôl, nad posteľou). Veľmi pôsobivé je aj dodatočné svetlo len pre navodenie atmosféry (zvyčajne nástenné).


Malé deti často sprevádza bujná fantázia a k pokojnému spánku vyžadujú aspoň trochu svetla. Dobrým tipom sú malé lampičky v podobe hračiek (pre dievčatá lienka, pre chlapcov raketa). Svietidlá sú osadené LEDkou a sú navrhnuté presne pre detskú ruku. Majú niekoľko funkcií: automaticky sa rozsvietia pri zotmení, jas je riadený fotosenzorom, pri výpadku elektrickej energie slúži ako núdzové osvetlenie. Svietidlá - hračky sú vyrobené z kvalitného mäkčeného plastu a majú zodpovedajúce triedu ochrany IP 20.

Za centrálne svietidlo v miestnosti môžeme zvoliť jeden zdroj na strope alebo tiež tzv. pozdĺžne lanové osvetlenie s viacerými svetlami, ktoré možno rôzne natáčať (často sa používa v šatniach). Takéto svietidlo osvetlí naraz väčšiu časť miestnosti. Centrálne svietidlo pre deti môže mať rôzny dizajn, líšia sa pre chlapcov a dievčatá: obľúbený je tvar futbalovej lopty, kvety a pod. Vyberať by sme ale mali vždy svietidlo, ktoré zaistí rovnomerne osvetlenie na hodnotu minimálne 50 lux.

Hlavné svietidlo je dobré doplniť miestnymi svietidlami pre danú činnosť. Svetlá by sa nemali navzájom rušiť, ale naopak vytvárať zrakovú pohodu. Stojaca lampa v detskej izbe svieti na väčší priestor, napríklad v hracom kúte s legom. Menšie lampičky a bodové svietidlá sa zase používajú na smerové osvetlenie detailov.

Všeobecne platí, že v obytnej časti používame svetelné zdroje s teplou chromatickosťou 2700 K (teplá) alebo 4000 K (studená biela). Pre osvetlenie priestoru televízie, ktorú mávajú stredoškoláci vo svojej izbe, je ideálne použitie LED zdroja, ktorý svieti na televíznu obrazovku.