Ako (NE)zariadiť detskú izbu?

Dátum pridania: 12.07.2019

Aj vy chcete aby vaše dieťa malo krásnu detskú izbu, v ktorej bude mať dostatok priestoru na oddych a rozvíjanie detskej fantázie? Ako každý rodič chcete aby práve táto časť vášho bytu bola praktická, útulná, bezpečná a hlavne aby sa v nej vaše dieťa cítilo dobre. Aké chyby však robíme najčastejšie pri zariaďovaní detskej izby?

Tematické miestnosti

Ak máte malé dieťa neviete o čo sa zaujíma a ak viete nemôžete si byť istý že sa o to bude zaujímať aj o pár mesiacov. No najskôr sa jeho záujmy zmenia a to je dôvod prečo vytvorenie tematickej miestnosti nie je dobrý nápad. Izbičku princeznej, malého piráta alebo námorníka budete prispôsobovať potrebám dieťaťa a vy budete musieť znovu robiť nákladnú renováciu. Miestnosť pre dieťa by mala byť čo najneutrálnejšia, aby ste ju mohli poľahky prispôsobovať požiadavkám dieťaťa. Vždy je praktickejšie zavesiť na stenu plagát, alebo tabuľu na ktorú si dieťa nakreslí svoju obľúbenú postavičku, ako maľovať celú stenu.

Nedostatok skladovacích systémov pre dieťa

V izbe je veľa políc a všetky sú otvorené... Ak si rodič myslí, že dieťa si bude v policiach a regáloch udržiavať poriadok čoskoro zistí že jeho predstavy boli naivné. Pre deti je oveľa vhodnejší nábytok so zásuvkami, kde môže „nahádzať“ svoje hračky. Samozrejme že pre veľmi malé deti je najhodnejšie vybaviť detskú izbu úložnými boxami do ktorých si dokáže už 2 ročné dieťa svoje hračky za pár minút upratať. 

Lapače prachu

„Plyšáci“ v každom rohu izby, na posteli množstvo vankúšov, záclony, závesy či baldachýn nad posteľou... Vieme, že to vyzerá pekne, ale všetky tieto materiály sú výborné lapače prachu. Ak nechcete donekonečna vysávať, prať a zbavovať sa prachu v detskej izbe, radšej tieto materiály v detskej izbe znížte na minimum.

Zlé osvetlenie

V detskej izbe by sa malo nachádzať jedno hlavné osvetlenie (na strope) a niekoľko vedľajších svetiel. Nad posteľou nástenná lampa, alebo na stolíku nočná lampička, na písacom stole stolná lampa a väčšie deti poteší náladové osvetlenie s farebnými tienidlami. Veľký dôraz klaďte osvetleniu písacieho stola, ktorý je vhodné uložiť v izbe tak aby počas dňa naň dopadalo denné svetlo. Nezabúdajte na to či je vaše dieťa pravák, alebo ľavák – svetlo by malo vždy dopadať tak aby si dieťa rukou netienilo.

Nábytok z ktorého dieťa rýchlo vyrastie

Aj na nábytok vplývajú módne trendy. No najlepšie sú tie, ktoré „rastú“ s vašimi deťmi, ako napr. detská postieľka, ktorá sa dá spustiť dole a po čase z nej odstrániť bočné priečky. No nie je vhodné ani aby ste deťom zariadili izbu nábytkom pre dospelých. Nesmieme zabúdať na bezpečnosť, preto detský nábytok musí vždy spĺňať nielen estetické požiadavky, ale najmä bezpečnostné. Preto detský nábytok vždy pripevnite ku stene, pretože deti vnímajú zariadenie svojej izby inak ako dospelí. Vo svojich predstavách sa ich šatník rýchlo môže zmeniť na úkryt, jaskyňu, či hrad a verte, že vy nebudete vždy s nimi v izbe.