Ako na výber nábytku

Dátum pridania: 22.06.2017

Najmä v prípade malých detí netreba podceňovať výber vhodných materiálov. Mali by sa dať jednoducho udržiavať, resp. mali by byť umývateľné, nemali by mať ostré hrany, ktoré môžu byť príčinou poranení (použiť možno špeciálne kryty na hrany). Nábytok kupujte u overených dodávateľov - lacné modely z drevotriesky môžu obsahovať rôzne zdraviu škodlivé látky, napríklad formaldehyd. Vhodné je voliť antialergické materiály - praktickým riešením sú napríklad rôzne umývateľné stierky. Ak sa má v izbe nachádzať koberec, ktorý ocenia najmä menšie deti pri svojich hrách, je vhodnejšie siahnuť skôr po tých hladko tkaných. 

Detská postieľka

V období po narodení dieťaťa treba dbať najmä na výber vhodnej postieľky, kde dieťa trávi väčšinu času dňa. K dispozícií máte dve základné veľkosti - postieľku s rozmermi 60 x 120 cm, ktorá bude dieťaťu slúžiť približne do 4 rokov alebo 70 x 140 cm, ktorá vyhovuje do veku približne 7 rokov. Dobrou voľbou sú drevené postieľky, ktoré sú mimoriadne stabilné. Pozornosť treba venovať aj roštu, ktorý by mal byť určite nastaviteľný a dobre vetraný, a v neposlednom rade matracu, ktorý by nemal byť veľmi mäkký. Praktickým riešením sú postieľky s odnímateľnou, resp. spúšťacou bočnicou, čo využijete pri dojčení aj neskôr, keď dieťa podrastie. V neskoršom období už môžete drobcovi zadovážiť štandardné lôžko s rozmermi 90 x 200 cm.

Pracovná zóna

Kým v predškolskom období si deti vystačia s nižším stolíkom a sedením, pri ktorom si kreslia a venujú sa rôznym hrám, s nástupom do školy je nevyhnutné zabezpečiť im aj plnohodnotnú pracovnú plochu. Dobrou voľbou sú v tomto prípade rôzne rastúce stoličky a stoly. Počiatočná investícia je síce pomerne vysoká, dieťaťu ale často poslúži až takmer do dospelosti. Veľkým pridaným bonusom je pozitívny vplyv na správne držanie tela, čo v prípade mnohých stoličiek, ktoré sú určené pre dospelých alebo neslúžia na dlhodobé sedenie za pracovným stolom, nie je samozrejmosťou.