Ako čistiť a dezinfikovať detské hračky?

Dátum pridania: 02.10.2018

Ako každá mama vie, deti a batoľatá často dávajú hračky do úst – a práve detské hračky sa často ocitnú na podlahe a bývajú pokryté zárodkami baktérií..

Zatiaľ čo mnohé z týchto baktérií sú neškodné alebo dokonca užitočné, existujú aj tie, ktoré šíria choroby - ako je prechladnutie, chrípka a norovírus.

To je dôvod, prečo je dobré čistiť a dezinfikovať milované hračky svojho dieťatka.


Kedy čistiť a dezinfikovať detské hračky?

Odporúča sa pravidelne čistiť detské hračky, možno raz za mesiac. Pri malých deťoch ktoré hračky často vkladajú do úst aspoň 1 krát za týždeň. Nezabudnite však, že niekedy je potrebné nielen čistenie ale dokonca dezinfekcia, ako napríklad ak:

- vaše dieťa alebo jeho súrodenci, či kamaráti boli chorí.

- vaše, alebo iné deti vkladajú hračky do úst.

- dieťa ušpinilo hračku potravinou, nápojom, príp. slinami.

- hračka spadla na zem.


Čistenie alebo dezinfekcia: aký je v tom rozdiel?

Než začnete, je dôležité pochopiť rozdiely  medzi čistením a dezinfekciou. 

Čistením sa fyzicky odstraňujú baktérie pomocou mydla (alebo čistiaceho prostriedku) a vody, aby ste odstránili špinu a znečistenie.

Dezinfekcia zabije väčšinu baktérií na predmetoch, ako sú detské hračky a zabraňuje reprodukcii baktérií.

Pamätajte, že čistenie by malo byť vždy pred dezinfekciou. Začnite čistením detských hračiek, aby ste odstránili akúkoľvek viditeľnú nečistotu a špinu, potom ich opláchnite vodou a naneste dezinfekčný prostriedok (pozrite nižšie uvedené pokyny).


Ako čistiť a dezinfikovať detské hračky?

Nie všetky hračky sú rovnaké. Spôsob čistenia a dezinfekcie hračiek vášho dieťaťa bude závisieť od veľkosti a materiálu každej obľúbenej hračky.

Pri čistení alebo dezinfekcii dodržiavajte pokyny výrobcu. Skontrolujte, či je hračku možné oprať v práčke príp. v umývačke riadu. 

Plyšové hračky môžete vyprať aspoň pri 30 stupňoch Celzia (pokiaľ výrobca neuvádza zákaz prania - v tom prípade takéto hračky radšej deťom nekupujte). 

Plastové hračky, umiestnite do horného koša umývačky riadu a umyte pomocou bežného umývacieho prostriedku na umývanie riadu, ktorý zvyčajne obsahuje dezinfekčný prostriedok. Nastavte umývačku na normálny cyklus. Použite vyhrievaný cyklus na vysychanie hračiek, čo pomôže predchádzať plesniam a baktériám. Ak má vaša umývačka dezinfekčný program, môžete ho použiť na hračky, najmä počas sezóny chladu a chrípky.

Väčšie plastové hračky, je možné čistiť mydlom a teplou vodou a dezinfikovať napr. octom zriedeným vodou čo je veľmi účinná a zdraviu prospešná domáca dezinfekcia. Nakoniec hračky necháte na vzduchu vyschnúť. Chemikálie so silným dezinfekčným prostriedkom, nepoužívajte!  Toxické látky obsiahnuté v čistiacich prípravkoch môžu zanechať na povrchu hračiek zdraviu škodlivý povlak a v ovzduší výpary. Deti sú oveľa senzibilnejšie na cudzorodé látky v porovnaní s dospelými a skôr zareagujú na zbytky chemikálie napríklad alergickou reakciou.

Udržovať všetko čisté nie je ľahké - a niekedy máte pocit že až nemožné. Ale vzhľadom na to, ako vaše dieťa zaobchádza pri hre z hračkami, tá chvíľa času na ich čistenie a dezinfekciu je skvelá stratégia, ktorá pomáha udržať vaše dieťa zdravé a šťastné.