Detská izba by mala byť najbezpečnejšia miestnosť v byte.
Dátum pridania: 01.12.2017Detská izba by mala byť pre dieťa oázou kľudu a bezpečia. Aj v tejto zdanlivo úplne bezpečnej miestnosti ale číhajú desiatky nástrah, ktoré môžu skončiť i nepríjemným a bolestivým zranením. Pritom nie je príliš ťažké mu predísť – človek sa len musí pozerať okolo seba, vyfiltrovať potenciálne nebezpečné miesta a tie potom zaistiť.
Poďte si detskú izbu postupne prejsť a ukázať si, kde číhajú tie najväčšie nástrahy. Človek by občas až neveril, z čoho všetkého vytvoria deti pri svojich hrách ľahko zdroj nebezpečia.
Začneme od podlahy. Človek by si povedal, že tu nie je z hľadiska bezpečnosti čo riešiť. To je ale omyl. Zvlášť u malých detí, ktoré lezú po štyroch, veľmi rýchlo spoznáte to, že ste do izby kúpili koberec, ktorý má ostrý umelý vlas. V tú chvíľu sa stačí po jeho povrchu len ľahko „skĺznuť“ a „popálenina-odrenina“ je na svete. Lepšie je v tomto prípade vsadiť na koberec s vysokým vlasom, alebo na penové podložky.
Pokiaľ máte plávajúcu podlahu a na ňu umiestené koberčeky, myslite na to, že by mali mať protišmykovú úpravu, prípadne by mali byť k podlahe pripevnené obojstrannou páskou. Zabránite tak pošmyknutiu a nepríjemnému úrazu.
Dvere (nielen) do detskej izby by sa mali otvárať až k stene. Pokiaľ dvere vo vašom dome otvoríte len do uhľa 90 stupňov, koledujete si o problém. Dieťa do nich môže pri hre tvrdo naraziť a spôsobiť si zranenie. Oveľa bezpečnejšou variantou sú v tomto prípade dvere zašuchovacie, alebo zhrnovacie.
Vyvarujte sa aj sklenenej výplni, a pokiaľ už ich dvere do detskej izby obsahujú, opatrite ich bezpečnostnou fóliou. Zároveň odstráňte z detskej izby všetky sklenené prvky – či už sú to lampy alebo vitríny.
Nábytok by mal byť v detskej izbe stabilný, a pokiaľ je vysoký, tak pevne ukotvený k stene. Pri hraní by ho na seba deti mohli ľahko strhnúť. Pri drevenom nábytku skontrolujte, či nehrozí nebezpečenstvo zadrenia triesok.
Samostatnou kapitolou sú pri nábytku ostré hrany. Tie by v ideálnom prípade pri detskom nábytku nemali byť vôbec, pokiaľ už sa ale vyskytnú, opatrite ich plastovými krytkami. Kúpite ich v každom lepšom hobbymarkete.
Nábytok v detskej izbe by mal byť tiež bez ostrých úchytiek – radšej s otvormi alebo zaoblenými úchytkami, ktorými ho môžete otvoriť. Proti privretiu prstov zaobstarajte poistky – či už do dverí na skrinky, alebo ku klasickým dveriam.
Oknám budú slušiť poistky proti otváraniu, radiátoru kryt a elektrickým zásuvkám plastové kryty. Deti sú totiž v rámci hier schopné takmer všetkého, vrátane zasunutia vidličky do zásuvky.