Ako zariadiť študentskú izbu, aby šlo učenie (skoro) samé?

Dátum pridania: 21.12.2017

Čas, ktorý menšie či väčšie dieťa strávi štúdiom na stoličke pri písacom stole, sa musí vyplatiť a nesmie ho odradzovať. Preto by každé dieťa malo mať nielen celkovo príjemnú izbu, aby v nej rado zostávalo, ale i pohodlné pracovné miesto a v ňom najrôznejšie vychytávky, ktoré mu celý študijný život uľahčia.

Pracovné miesto – základ úspechu každého žiaka

Ak budete vybavovať alebo upravovať izbu malému žiakovi, budete postupovať trochu odlišne ako u takmer dospelého študenta, i keď niektoré zákonitosti budú platiť v oboch prípadoch. Úplným základom je totiž pracovný stôl a pohodlná, ergonomická stolička.

Stôl by mal poskytovať to, čo od neho jeho užívateľ očakáva. Stôl pre prváčika a pre študenta prvého ročníka strednej školy sa nebude líšiť len rozmermi, ale i prevedením – študent by si svojou hromadou školských materiálov len ťažko udržoval poriadok na stole bez šuplíkov alebo bez skrinky.

Dôležité je tiež mať dostatok priestoru na počítač, pretože bez neho už sa dnes nezaobíde snáď nikto, kto ešte chodí do školy. Preto, pokiaľ má žiak alebo študent stolný počítač, berte do úvahy, že ten zaberie väčšiu plochu a vyžaduje iné prevedenie stolu. Oproti tomu notebook sa ľahko zbalí a na stole nemusí zaberať veľa miesta, keď sa s ním zrovna nepracuje. Ideálny je v každom prípade stôl v tvare písmena L – na ňom sa dá skvele pracovať i s rozloženými učebnicami.

Od začiatku by ste ale mali myslieť na chrbticu vášho dieťaťa a podľa toho vybrať stoličku. Pokiaľ je to vo vašich možnostiach, vsaďte na ergonomické, zdravotné stoličky s tvarovaným polstrovaním. Pre starších je vhodné zaobstarať otočnú stoličku na kolečkách s húpacím mechanizmom – čím staršie je Vaše dieťa, tým viac času bude na stoličke tráviť a tým pohodlnejšia by zákonite mala byť.

Osvetlenie pracovného miesta? Svetlo na strope nestačí

O moc príjemnejšie ako centrálne svetlo na strope, je lampička na pracovnom stole. Mala by byť umiestená na stole alebo napríklad na poličke nad ním, a to tak, aby si študujúci pri práci na stole netienil ramenom. Pokiaľ je zdroj svetla bližšie a osvetľuje len pracovnú plochu, nie celú izbu, pracuje sa pri ňom lepšie.

Vychytávky, ktoré ocení každý

Kam s rozvrhom hodín? A na čo si písať priebežné poznámky, aby boli stále na očiach? Po klasických korkových nástenkách, ktoré sa doposiaľ tešili veľkej obľube, zaujímajú predné priečky iné varianty – magnetické tabule.