Moderná detská izba a farby – vyberte tie správne

Dátum pridania: 07.11.2019

Zariadiť detskú či študentskú izbu funkčne a zároveň pekne môže byť náročná úloha. Kritéria, ktorými je potrebné sa riadiť, aby sa dieťa v miestnosti cítilo dobre, je veľa - od rozmiestnenia až po parametre nábytku.  

 

Miestnosť rozdelia farby

Dobrou voľbou nie je jednotvárne zariadenie ani maľba stien. Práve farby môžu veľa ovplyvniť a rozvíjať nielen fantáziu, ale aj vlastnosti a zručnosti detí. 

 

Izba vymaľovaná iba jedinou farbou môže dieťa rýchlo omrzieť. Zato správna kombinácia dominantných a doplnkových farieb miestnosť osvieži a zároveň stimuluje dieťa pri jeho činnostiach. Každá z farieb navyše vyvoláva špecifické pocity a nálady. 

 

Oranžová a žltá pre malých bádateľov

Žlté a svetlo oranžové tóny navodzujú pokoj a teplo, vyvolávajú radosť, pôsobia priateľsky a hrejivo. Naviac ešte navodzujú uvoľnenie a vzbudzujú zvedavosť. Posledný spomínaný fakt môže podporiť malých bádateľov, ktorí sa radi dozvedajú nové informácie. Spoločne s oranžovou ide o farbu, s ktorou sa môžeme v detských izbách stretnúť najčastejšie. 

 

A ak hľadáme harmóniu, zvolíme zelenú

Zelená farba má upokojujúce účinky a pôsobí veľmi priateľsky. Spoliehajte sa však na jej svetlejšie odtiene a nedovoľte, aby detská izba pripomínala operačnú sálu. Zelenú ideálne skombinujte s inou farbou, krásna je napríklad kombinácia s tlmeným odtieňom oranžovej. Ak vaše dieťa navyše miluje prírodu, bude pre neho zelená úplne ideálna. 

 

Modrá – farba pokoja, harmónie a odpočinku

Modrá je skvelou voľbou pre všetky energiou prekypujúce až hyperaktívne deti, ktoré sa ťažko sústredia. Modrá im totiž pomôže upokojiť myseľ a zlepšiť koncentráciu pri učení, ale aj pri iných činnostiach, napríklad pri čítaní. 

Táto farba má však jednu nevýhodu. Rozhodne ju nemôžeme odporučiť do izby deťom smutnejším a úzkostlivým či deťom s nízkym sebavedomím - pôsobila by na ne s najväčšou pravdepodobnosťou negatívne. 

 

Tradičná hnedá 

Hnedá je tradičná farba pôsobiaca trochu usadlo. Hodí sa skôr do obývacích izieb, kde chceme po väčšinu času odpočívať. Do detskej izby však nie je príliš vhodná. Nevyvoláva radosť a pozitívne emócie, ani nemá tak upokojujúci vplyv ako spomínaná modrá a pre deti je príliš nevýrazná. Hnedú farbu v izbe často zastupuje nábytok, čo stačí, prípadne môžeme zvoliť jej svetlé odtiene. 

 

Farba iba pre dievčatá - ružová

Hoci sme si povedali, že pri výbere farieb nemusí hrať úlohu to, či ide o chlapčenskú či dievčenskú izbu, ružová je povestná výnimka z tohto pravidla. Len ťažko by ste svojho menšieho či väčšieho synčeka potešili ružovo vymaľovaným izbou. Ružová je výsadou dievčat, ale ani v tomto prípade sa to s ňou nesmie preháňať. Táto farba vyvoláva dojem nežnosti a nevinnosti, ale ak je jej v miestnosti veľa, pôsobí často až infantilne. Ak chceme do izby vniesť ružovú, je vhodnejšie zvoliť napríklad bielu maľovku a staviť na ružový nábytok či doplnky v rôznych odtieňoch tejto farby. 

 

V nasledujúcom článku sa pozrieme na ďalšie farby vhodné do detskej izby.