Mobily, tablety a deti – kedy je na ne vhodný čas

Dátum pridania: 19.11.2018

Plánujete pod stromček kúpiť svojmu dieťaťu mobilný telefón. Kedy je tá vhodná doba? S nástupom do školy, skôr či neskôr? Deti rozhodovanie neuľahčujú, pretože sú samy čoraz častejšie už v predškolskom veku konfrontované s rovesníkmi, ktorí svoj mobil už majú, a tak ho chcú tiež.

Každá rada je v tomto smere drahá. Záleží naozaj len na rodičoch. Zrejme najvhodnejší čas pre jeho obstaranie je tá, kedy sa dieťa začne osamostatňovať. Keď do školy a zo školy chodí bez dospelého sprievodu, keď samo navštevuje záujmové krúžky či chodí bez rodičov von, je dobré mobil zaobstarať, ale zároveň jasne stanoviť pravidlá pre jeho používanie. 

Rodičia by si mali uvedomiť, že časté hranie s dotykovým mobilom či tabletom môže ich potomkom ublížiť. U malých detí totiž môže dôjsť k poškodeniu správnej funkčnosti prstov a rúk. Pretože pri manipulácii s dotykovými prístrojmi dieťa používa len niektoré prsty, dochádza k nedostatočnému budovaniu svalovej hmoty. Preto by predškolské dieťa nemalo tráviť s týmito prístrojmi viac ako dve hodiny denne. Deti do dvoch rokov by s nimi nemali prísť do styku vôbec. Ako ideálny vek pre obstaranie prvého mobilu experti uvádzajú 8 až 10 rokov. I keď fyzický vek v tomto prípade nehrá kľúčovú rolu, pretože tu je dôležitá osobnosť dieťaťa a jeho psychická zrelosť. Všeobecne však platí, že deti by mali dostať mobil vtedy, keď si dokážu uvedomiť jeho hodnotu a vedia sa k nemu správať zodpovedne. "Dieťa nemôže vlastniť mobil pred tým, než pozná hranice vhodnosti, napríklad čo môže fotografovať, komu dať svoje telefónne číslo a pod.

Na záver by sme nemali zabúdať že všetky vymoženosti ako televízia, mobily či počítač by mali mať trvalé miesto mimo detskú izbu