Máte doma predškoláka? Ako mu zariadiť izbu?

Dátum pridania: 21.09.2020

Naše deti rastú a od kojencov sa menia na silných predškolákov. Zaujímajú sa viac o svet, majú veľa nápadov a prekypujú energiou. Preto stojí za to sa postarať o prípravu izby ktorá bude vhodná pre ich ďalší vývoj. Aká by mala byť izba pre predškoláka?


Priateľské miesto


Miestnosť by mala byť zaujímavá a farebná. Steny vymaľujeme ľahkými, teplými farbami. Deti rýchlo menia očakávania týkajúce sa vzhľadu ich izieb, takže trvalé prvky by mali byť v neutrálnych tónoch. Je dobré umiestniť do miestnosti napr. stan, alebo domček i hračky rozvíjajúce šikovnosť a obratnosť (ako napr. preliezačky). Doprajete mu priestor kde sa bude môcť vyblázniť a zabávať. Všetko záleží na záujmoch dieťaťa a na priestore, ktorý máme. Nesmieme však zabúdať na bezpečnosť!


Nábytok by mal byť usporiadaný tak, aby nechal miesto na hranie, napríklad s rohožkou alebo mäkkým kobercom. Tu si deti môžu stavať skladačky, obliekať bábiky alebo organizovať automobilové preteky. 

Z tohto dôvodu by sme mali skriňu, posteľ, komodu umiestňovať ďalej od miesta hrania, aby deťom nábytok neprekážal pri hre. Na druhej strane by nemalo v izbe chýbať niekoľko škatúľ, alebo nízkych skriniek, do ktorých môže dieťa ukladať svoje obľúbené hračky.

Pri plánovaní usporiadania nábytku nezabudnite, že police niekedy lákajú deti na lezenie, takže stojí za to pripevniť nábytok k stene. Poďme tiež presunúť nábytok ďalej od okna, po ktorom by sa mohlo dieťa dostať na parapet.


Nezabudnite, že dieťa rastie rýchlo a preto bude potrebné vymeniť postieľku za väčšiu. K dispozícii sú postele vo veľkostiach 80/140 alebo väčšie 80/160. Postele sú na trhu rôzne. Klasické drevené pohovky, kovové s ornamentami alebo tematickými tvarmi: napr. v tvare automobilu alebo paláca. Ak pripravujeme posteľ pre súrodencov, poschodová posteľ bude perfektná. Musíte len venovať pozornosť výstupu. Pre menšie deti sú najbezpečnejšie schody, pre mierne staršie deti si môžete zvoliť rebrík. Postele so zásuvkami sú veľmi dobrým riešením, vďaka čomu šetríme priestor. Môžu skrývať posteľnú bielizeň, prikrývky alebo menej používané hračky.

Nezabúdame na správny matrac. Nestojí to za to šetriť, pretože je to veľmi dôležité pre správny vývoj chrbta a chrbtice.