Čo hovoria farby a ako utvárajú atmosféru v detskej izbe

Dátum pridania: 20.11.2019

Možno už ste počuli niečo o tom, že každá farba niečo znamená, niečo vyjadruje a tiež má na človeka vplyv. Nie je nutné sa riadiť významom farieb, pri ich výbere by sme ale nemali opomenúť práve ten fakt, že farby majú schopnosť na človeka pôsobiť a navodzovať v miestnosti atmosféru.


Červená

S červenou farbou by sme mali byť v detských izbách veľa opatrní. Niektoré deti, najmä tie úzkostlivé, bez energie alebo s nižším sebavedomím, ju v istej miere uvítajú. Môže na ich psychiku dokonca blahodarne pôsobiť.

Pre mnoho detí ale môže znamenať až nepríjemné rozptýlenie, ktoré môže viesť k neschopnosti sústrediť sa. Ak teda chcete vniesť do detskej izby červenú, kombinujte ju so svetlými farbami, u menších detí zvoľte skôr jemné červené aplikácie.


Fialová

Fialová je typickou modernou farbou detských izieb. Skvele podporí fantáziu vašich ratolestí, túžbu dozvedať sa nové informácie a učiť sa novým veciam, pomôže im premýšľať. Neváhajte ju dať do izbičky malému bádateľovi, pokiaľ ju má rád. Všetkým, ktorí sa zle sústredia, zas môžete veľmi pomôcť. Kombinácia fialovej a bielej farby môže z izby urobiť vznešené kráľovstvo.

Pozor však na silu tejto farby. Práve podpora duševných činností a kreativity ide ruka v ruke s tým, že sa môže dieťaťu v takto ladenej izbe zle zaspávať. Ak však so spánkom nemá najmenšie ťažkosti, neváhajte a túto farbu vyskúšajte.


Biela

Biela je univerzálna farba, ktorá sa hodí takmer kamkoľvek. Zrovna v detskej izbe ale môže pôsobiť veľmi studeno a úplne odporuje tomu, že by sme mali pri výbere farieb popustiť uzdu fantázii.

Do detskej izby sa biela hodí k ostatným, tmavším farbám, aby miestnosť presvetlila, rozhodne by však nemala byť jedinou farbou. Ideálne je zvoliť pre maľovku kombináciu iných farieb a zaobstarať biely nábytok. Ten aj v detskej izbe pôsobí príjemným, moderným až luxusným dojmom.


Šedá

Šedá je rovnako ako biela trochu nevýrazná a príliš nepodporuje emócie. Spoločné vlastnosti má aj s hnedou - je trochu usadlá a deti ju rozhodne nemávajú príliš v láske.

Pokiaľ chcete vymaľovať detskú izbu sivou farbou, potom sa stanú nevyhnutnosťou výrazné doplnky a aj tu odporučíme kombinácii napríklad s bielou.


Čierna

Čierna sa do detskej izby nehodí, aspoň nie na steny. Ani čierny nábytok deti príliš nepoteší. U tínedžerov však môže symbolizovať ich vzburu proti konvenciám, preto sa nedeste, až ju po vás teenager bude chcieť. Ak sa totiž bude v čiernej cítiť dobre a nebude na neho pôsobiť depresívne, nič vám (a jemu) v ceste za čierno ladenou izbou nestojí. Nezabudnite však na kombináciu so svetlou farbou a tiež na svetlejší nábytok a doplnky.