Ako rozdeliť priestor pre súrodencov všetkých vekových skupín?

Dátum pridania: 18.05.2020

Každý z nás, ktorý v minulosti zdieľal izbu so súrodencami, vie, aká náročná a úžasná je táto skúsenosť. Pamätáme si nekonečné hádky o hračky, o tom, kto by mal upratať, či vypožičiavanie oblečenia a poznanie, že v blízkosti je niekto, kto nám vždy pomôže. Súboj dvoch rôznych postáv, ktoré sa učia spolupracovať a deliť sa, starajú sa o svoje hranice. Škola života...

V tom čase sme si vôbec nemysleli, že spôsob, akým spolu vychádzame, ovplyvňuje vzťah, ktorý budeme mať v budúcnosti. Uvedomujeme si to až teraz a preto by sme mali deťom pomáhať vytvárať zdravý vzťah založený na vzájomnej láske, úcte a dôvere. 

Teraz máte za úlohu zariadiť miestnosť pre súrodencov. Vyvodiť závery z vlastných skúseností, pridať k týmto obrovským možnostiam vo výbere nábytku, doplnkov a užitočných pomôcok, korenie s trochou kreativity a dostanete recept na takmer dokonalú izbu.

Ako rozdeliť priestor pre súrodencov?

Úlohou je vytvoriť súkromný priestor pre malého študenta. Najdôležitejším prvkom je pohodlná posteľ v malej súrodeneckej izbe zvyčajne v poschodovej verzii. Dieťa navštevujúce školu je už dosť veľké na to, aby vyšplhalo po schodoch na vyššiu úroveň. Spodná časť môže byť pre menšie dieťa alebo sa tento priestor, môže použiť na vytvorenie herného alebo študijného kúta so stolom a stoličkou.

K dispozícii sú tiež multifunkčné postele, ktoré kombinujú niekoľko kusov nábytku: posteľ, písací stôl, šatník a knižnicu. Ušetria veľa miesta v miestnosti a staršiemu dieťaťu pomôže udržať poriadok, pretože všetky svoje veci bude mať na jednom mieste. Nákupom farebných škatúľ a organizátorov uľahčíte dieťaťu vyhnúť sa neporiadku.

Nesmieme však zabudnúť na potreby mladšieho dieťaťa, aby sa necítili vynechaní a menej dôležití. Rýchlo a jednoducho vytvoríte pre mladšie dieťa jeho úkryt napr. špeciálnym farebným stanom, v ktorom získa dieťa úkryt a bude sa v ňom hrať celé hodiny, čím umožní staršiemu súrodencovi kľud pri robení domácich úloh. 

Pri usporiadaní miestnosti detí rôznych vekových skupín musíte vziať do úvahy, že batoľatá a staršie deti chodia spať v inom čase a majú iný denný rozvrh. Niektoré deti môžu potrebovať popoludňajší spánok a študent niekedy robí domáce úlohy večer, takže na stole svieti lampa, ktorej svetlo by s najväčšou pravdepodobnosťou zabránilo mladšiemu dieťaťu zaspať. Ako zabrániť tomu, aby sa deti navzájom rušili?

Najjednoduchším riešením oddelenia spánkovej zóny od učebnej a zábavnej zóny je použitie rôznych typov záclon a markíz. Závesy spôsobia, že sa do postele predškoláka dostane menej svetla, čím ľahšie zaspí. Okrem toho ho oddeľuje od rôznych podnetov, ktoré by mohli zasahovať do ticha. Staršie dieťa sa bude môcť večer pripraviť na vyučovanie na nasledujúci deň.